18 Mayıs 2012 Cuma

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLIK VE SPOR BAYRAMI HEPİMİZE KUTLU OLSUN

Milli ya da dini bütün bayramlarımızın çok özel olduğunu düşünüyorum birçoğumuz gibi. Bu bayramlar coşkuyla, huzurla kutlanmalı. Bugün eskilere gittim ve itiraf etmeliyim ki, okul yıllarında bazen çocukluğun da vermiş olduğu birşeyle bayram günleri erken kalkıp okula törene gitmek yerine o sıcacık yataktan çıkmak istemedim zamanlar geldi aklıma. Fakat her halükarda mutlaka bütün törenlere giderdim. Zaten önemli olan o yataktan çıkana kadardı o zaman da. Sonrasında o coşkuyu yaşar ve marşlar söylenirken de gözlerim dolar, kalbim sıkışırdı. Bu uğurda şehit olanlar aklıma gelirdi. Bazen rahmetli babam İnönü Stadına götürür ve o coşkulu kutlamayı orada seyrettirirdi bize. Sanıyorum çocukluk yıllarında birçoğumuz bunu yaşamışızdır ama bugün düşününce  utandım:( Oğlumun da törenlere giderken bazen yataktan çıkmak istemediği günleri yaşadık, ama her seferinde ona bunlara sahip çıkmamız gerektiğini, biz çıkmazsak sonra pişmanlık duyacağımızı, cumhuriyet kurulana dek yaşananları, Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının ülkeyi kurtarmak ve bizi bağımsız bir ülke haline getirmek için yaşadıklarını, o günkü halkın açlık ve sefalet içerisinde bağımsızlık için ne fedakarlıklar yaptıklarını anlattık. Allah'a çok şükür ki, o da bunların farkında.

İnsanlar güzel şeylere sahip olduklarında ne yazık ki bunun pek farkında olamıyorlar, bu güzel şeylere her daim sahip olabileceklerini düşünüyorlar. Oysa ki, herşey bir anda terse dönebiliyor. Ben tüm bayramların coşkuyla ve şanına yakırşır şekilde kutlanması gerektiğine inananlardanım.

Biz henüz bayram gelmeden 4-5 gün öncesinden bayraklarımızı grurla asar, bayramdan sonra da gene 4-5 gün geçtikten sonra kaldırırız. Dışarıdan gelirken de hayranlıkla bayraklarımızı seyrederiz. Belki tuhaf gelecek sizlere ama eşimle her bayram mahallede kaç tane bayrak var sayarız, kimlerin bayrak astığı önemli değil, önemli olan o coşkuyu hissedenlerin sayısının artması. Sonra geçen bayram şu kadar bayrak vardı, şimdi artmış diyerek, sevinçle birbirimize bakarız. Sizlerin de bildiği üzere, bu ülke için, bu bayrak için kanını feda eden insanlarımız o kadar çok ki. Böylesine büyük bayramları sokaklarda, statlarda olabildiğince coşkuyla kutlamalıyız. Kıymetini bilmeli ve genç nesle bu bayramların sadece tatil yapmak olmadığını, asıl amacının neler olduğunu unutturmamalıyız. Bizler unutmamalıyız ki, onlara da unutturmayalım.

Ne yazık ki, yarın hava yağmurlu gözüküyor, bazı belediyelerin cumartesi ve pazar günü 19 Mayıs kutlamaları var. Ümit ederim, meteorolojiye rağmen:) yarın hava açık olsun. Olsun ki, sizler de bizler de çoluğumuz çocuğumuzla, eşimiz dostumuzla bu güzel günün hakkını vererek kutlayalım.

Daha nice nice bayramlara... 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun....
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız ve desteğiniz için teşekkür ederim
yorumlarınıza elimden geldiğince en kısa zamanda cevap vereceğim